A levélkaktuszos bejegyzésben írtam egy általános ismertetőt, de úgy gondolom, hogy ezek a kaktuszok megérdemelnek egy külön bejegyzést is. Ennek leginkább az általánostól eltérő virágzás, és ennek megfelelő előkészítése az oka.
|
Schlumbergera x buckleyi a Kecskeméti Kertészeti Főiskolán |
Kezdésnek tisztáznék egy gyakori tévedést. Nem csak egy típusú karácsonyi kaktusz létezik. A régi, hagyományos karácsonyi kaktusz a
Schlumbergera x buckleyi. Ennek a szártagjai lekerekített szélűek, a virágforma is eltérő a másik típushoz képest, de ami a lényegesebb, hogy ez virágzik kimondottan karácsony környékén, körülbelül december második felében. A másik típust is karácsonyi kaktusz néven ismerhetjük, de ez valójában bőven karácsony előtt, gyakran már novemberben virágzik. Ezzel a típussal találkozunk leginkább mostanában a virágboltokban, multikban. Ezek a
Schlumbergera x truncata hibridek. Ezeknek az előző típushoz képest eltérő a virágformája, és a szártagok szélein hegyes nyúlványok találhatóak. Utóbbi jellegzetességéről könnyedén beazonosítható a virág nélküli növény is.
|
Schlumbergera x truncata |
Gondozásukat tekintve igazak rájuk a levélkaktuszos bejegyzésben leírtak, viszont itt a rövidülő nappalok indítják be a bimbóképződést. Erre körülbelül szeptember közepétől készülhetünk. Ekkor a növényeket világos helyre kell rakni (nem tűző napra), az öntözést be kell szüntetni, és lehetőleg ne mozgassuk őket. A légmozgás kedvező hatással van rájuk. Egészen addig maradjanak így, amíg a megjelenő bimbók nem lesznek körülbelül borsó nagyságúak.
|
Schlumbergera x truncata bimbók |
Ekkor óvatosan már lehet öntözni, és ha szükséges, bevihetjük olyan helyre, ahol éjjel nem megy 8-10°C alá a hőmérséklet. 15-18°C fok felett a virágzás gyorsan bekövetkezik, de a virágok se lesznek túl tartósak. 13-18°C között 2-3 hétig is nyílhatnak a kaktuszok, vagy akár még tovább is. Ha nem nyílik a kaktusz, annak lehet több oka is. Nem kapott elegendő fényt, nem volt kellően szárazon tartva, túlságosan melegben volt, vagy egyszerűen nem elég fejlett a virágzáshoz a növény (azért én már láttam 2-3 szártagos
Schlumbrgera-t bimbósan) Ezeken felül még bebiztosíthatjuk a virágzást, ha augusztus végétől kálium-foszfor túlsúlyos táppal kínáljuk meg a növényeket. A virágzást követően a levélkaktuszoknál ismertetett gondozás megfelelő számukra is.
A következő, hasonló felépítésű típus a húsvéti kaktuszok. Ezek a
Rhipsalidopsis x gaertneri hibridek (megjegyzem, volt ez már
Hatiora x gaertneri is, néhol szinonim nevekként tüntetik fel őket).
|
Húsvéti kaktusz (Rhipsalidopsis x gaertneri) |
A nevéből is kitalálható, hogy ezek a kaktuszok húsvét környékén virágoznak. Ez ugye egy változó időpontú ünnep, de többnyire ezek a kaktuszok április közepére már virágoznak. A karácsonyi kaktuszoknál ismertetett pihenési időszak ezeknél is hasonló működik, csak a virágképződés tavaszra tolódik.
Pár szót még ejtenék az időzített virágoztatásukról. A virágboltokban, multikban nem csak karácsonykor, illetve húsvétkor lehet kapni ilyen virágzó kaktuszokat. Ennek az oka az, hogy befolyásolják a növény megvilágítását. Ezt megtehetik sötétítéssel, vagy éppen pótmegvilágítással, attól függően, hogy milyen időszakra történik a virágoztatás. A lényeg, hogy napi 12 óránál kevesebb legyen a megvilágított, vagy napfényes órák számra. Így lényegében bármilyen időpontra elő tudnak állítani virágos karácsonyi, vagy húsvéti kaktuszt. Ezt a módszert sok más virágos növénynél is alkalmazzák, például a krizantém esetében is. Lehet virágoztatni akár 1-1 jeles napra, vagy időszakra. Minden növénynek, fajtatípusnak adott a bimbóképzéstől virágzó állapotig eltelt idő, így lehet időzíteni a termesztést.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése